فعالیت ها

اهداف موسسه فرهنگی هنری ایرج بسطامی:

1ـ اعتلای فرهنگ و هنر اصیل ایرانی با تکیه بر داشته های فرهنگی این مرز و بوم که از پیشینیان به ارث رسیده و تلاش در مسیر بسط و گسترش مرز های آن با حمایت فرهیختگان، هنرمندان، اندیشمندان و صاحب نظران معاصر و انتقال هر چه بهتر آن به نسل های بعد

2ـ تلاش در مسیر حذف تبعیض های قومیتی، اقلیمی، نژادی و ... در مسیر فراگیری هنر ایران زمین، فراهم آوری و توسعه امکانات آموزشی، هموار نمودن مسیر فراگیری ورای پایتخت (علی الخصوص شهرهای محروم) و تلاش سازنده در راه کشف استعدادهای مغفول و محروم مانده.

3ـ تکریم و تمجید از هنرمندان بزرگ ایران، تلاش سازنده در جهت شناساندن این گوهرهای گرانبها به نسل جوان و حفظ و نشر آثار ایشان.

4ـ نکوداشت یاد و خاطره زنده یاد استاد ایرج بسطامی، نشر آثار، آشنا سازی نسل جوان با هنر و اندیشه ایشان و تلاش برای حفظ و نشر دستاوردهای هنری این هنرمند فقید در زمینه ی سبک منحصر به فرد آوازی.

5ـ فراهم آوری زمینه های مناسب جهت شناسایی، معرفی و رشد هنرمندانی که همچون زنده یاد ایرج بسطامی بدون بهره گیری از رانت های مالی و معنوی، و تنها با تکیه بر استعداد و توانمندی های خویش به فراگیری هنر اصیل ایرانی پرداخته اند.

 

برنامه های موسسه فرهنگی هنری ایرج بسطامی:

1ـ برگزاری همایش، سمینار، برپایی نمایشگاه و جشنواره های فرهنگی هنری 

2ـ همکاری جهت گسترش تحقیقات، پژوهشهای فرهنگی، هنری، گرد آوری و تدوین منابع پژوهشی ـ آموزشی مرتبط با فرهنگ و هنر

3ـ مبادلات فرهنگی هنری از طریق ارائه خدمات و کالاهای فرهنگی هنری از قبیل: کتاب، مطبوعات، نوارهای صوتی و تصویری و نرم افزار های رایانه ای

4ـ برگزاری نشست های فرهنگی، ادبی، شعر و شاعران

5ـ انجام فعالیت های انتشاراتی به منظور چاپ و نشر کتاب، مجله، لوح فشرده و نشر الکترونیک مرتبط با فرهنگ و هنر ایران

6ـ راه اندازی مرکز تهیه و تکثیر آثار صوتی و شنیداری

7ـ برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت، در زمینه های عکاسی، نقاشی، موسیقی، خوشنویسی، کامپیوتر، گرافیک (طراحی)، هنرهای دستی محلی و نگارگری

_________________________________________

موسسه فرهنگی هنری (آموزشی) ایرج بسطامی در کرمان:

کرمان، خیابان شهید صدوقی (جاده تهران) کوچه صدوقی 14، شرقی یک(اولین فرعی سمت راست) پلاک 19

تلفن: 32110202 - 32113418

آموزش آواز سنتی ایرانی با دعوت از اساتید تهران

آموزش نی / سه تار / سنتور / گیتار / گویندگی و اجرا / نقاشی کودکان / سفالگری / خوشنویسی و خط تحریری / بافت / عکاسی / آواز پاپ و کلاسیک / موسیقی کودکان . سازهای کوبه‌ای / تار / کمانچه و ویولن / پیانو / نقاشی بزرگسالان

__________________________________________

برخی از فعالیت های موسسه فرهنگی هنری ایرج بسطامی:

 

مراسم نکوداشت زنده یاد ایرج بسطامی و تجلیل از هنرمند فرهیخته، استاد پرویز مشکاتیان با مشارکت موسسه نغمه شهر

دی ماه 1385 - تالار اندیشه (گزارش تصویری)

 

مراسم نکوداشت زنده یاد ایرج بسطامی 

دی ماه 1387 - تالار وحدت (گزارش تصویری)

 

 

 

مراسم نکوداشت زنده یاد استاد پرویز مشکاتیان

دی ماه 1388 - تالار وحد (گزارش تصویری)

 

 

نخستین دوره جایزه موسیقی ایرج بسطامی

سال 1389 (آرشیو جشنواره دوره اول)

 

زلزله فاجعه بار آذربایجان - مرداد 1391

پیام تسلیت مدیر عامل موسسه ایرج بسطامی به هموطنان آذری زبان

وقتی لرزه ای به جان خسته ی این خاک می افتد، چیزی در قلبمان می لرزد و ترک می خورد و فرو می ریزد. بغضی کهنه تازه می شود و گلو را می فشارد. یاد روزهای تلخ دی ماه 82 تداعی می شود و باز به سوگ می نشینیم. این روزها برای ما، رنگ همان روزها را دارد و تصویرها، زنده تر از هر واقعیتی، پیش چشممان حاضر می شوند. تصویر پیکر برادر و برادران، عزیز و عزیزان. تصویر بام های شکسته، دیوارهای ریخته، تصویر شیون و شکستن و بر خاک فرو نشستن. در این میانه اما برخی تصاویر رنگ دیگری دارد. جایی، کنار ساختمان نیمه مخروبه ای در بم، پارچه هایی نصب شده است: ستاد امداد آذربایجان شرقی، ستاد امداد آذربایجان غربی، ستاد ... به یادمان می آید که مهربان هموطنان آذری زبانمان از اولین هایی بودند که خودشان را و مهر بی پایانشان را به بم رساندند. یادمان می آید که در آن سرمای استخوان سوز گرمای آغوششان را میزبان آسیب دیدگان بم کردند. حالا آنکس که آمده بود، آنکس که فرستاده بود، آنکس که بی دریغ بخشیده بود، همان است که امروز شاید زیر آوار مانده باشد، یا کاشانه اش بدل به تلی خاک شده باشد.

تسلیت برای آن غمی که بر دل دارید، واژه ی حقیری است. زبانمان به این واژه ها نمی چرخد. پس خودمان می آییم. باممان فرو ریخت، سایبان کودکانمان شدید. امروز دست هایمان را سایه بان صورت های غبارآلودتان می کنیم. غیرتتان پناهمان بود، غربتتان را مجالی نمی گذاریم. مهربانی کجا در این خاک، نژاد و زبان و مذهب و قوم می شناسد؟ اینرا شما با مهر بی پایانتان، 9 سال پیش از این، در شهر ویران شده ی بم به ما آموختید. حالا آمده ایم درسمان را پس بدهیم ای آموزگاران انسان دوستی و شرافت.

فاطمه بسطامی

مدیر عامل موسسه ایرج بسطامی

 

تشکیل ستاد امداد مردمی جهت یاری رسانی به هموطنان زلزله زده آذربایجان

مؤسسه ایرج بسطامی، پس از رایزنی ها و مشورت های بسیار با دست اندرکاران امر امداد رسانی، تصمیم به برپایی «ستاد امداد مردمی ایرج بسطامی» در مناطق زلزله زده گرفته و از هموطنان به خصوص هنرمندان موسیقی سنتی برای این منظور دعوت به همکاری نمود. متن خبر منتشر شده در این خصوص به شرح ذیل بود:

مدیر روابط عمومی موسسه زنده یاد ایرج بسطامی، ضمن تسلیت به هموطنان عزیز به خصوص آذری زبانان آسیب دیده از زلزله ی اخیر، آمادگی همه جانبه این نهاد فرهنگی در امر کمکرسانی به عزیزان آسیب دیده زلزله شمال شرق ایران اعلام کرد.

وی افزود اگرچه بنیان این نهاد فرهنگی هنری است اما ما معتقدیم در زلزله سال 1382 بم، علی رغم تمام تلخی و دردهایی که برای مردم در این منطقه داشت، تجربییات گرانبهایی به دست آمد که با کاربست آنها می توان جان بسیاری دیگر را نجات داده و یا از آسیب بیشتر جلوگیری کند. از آنجا که مدیران این موسسه، خود از آسیب دیدگان زلزله بم هستند، علاوه بر اینکه نسبت به مردم شریف شمال شرق کشور احساس دین می کنند درک درستی از موقعیت خطیر مردم آسیب دیده دارند.

هنرمندان عرصه موسیقی ایران و سایر هموطنان عزیز می توانند جهت مشارکن در این امر انسان دوستانه، با روابط عمومی ایم بنیاد تماس بگیرند. 

 

حضور ستاد مردمی ایرج بسطامی در مناطق زلزله زده آذربایجان

ستاد امداد مردمی ایرج بسطامی، اولویت کمک رسانی خویش را در جمع آوری و تهیه ی مایجتاج ضروری هموطنان زلزله زده قرار داده و در این خصوص مسئله ی مهم «انتقال از وضعیت کوتاه مدت به میان مدت و افزایش توانمندی آسیب دیدگان در اداره ی امور خویش» را در دستور کار خود قرار داد. در همین خصوص موفق به تهیه مقدار قابل توجهی از اقلام ضروری نظیر موارد زیر را تدارک دید:

لوازم پخت و پز ـ ظرف ـ فلاکس چای ـ مواد غذایی خشک ـ لباس زیر زنانه ـ پوشک بچه ـ نوار بهداشتی ـ اقلام داروئی و بهداشتی ـ پارچه های برزنتی ـ لباس ـ آب معدنی و...

پیش از اعزام محموله های امداد، یک تیم شناسایی چهار نفره با برخورداری از یک دستگاه اتومبیل آفرود (وانت شاسی بلند کاپرا) جهت شناسایی منطقه، نیاز سنجی و رایزنی با مسئولین محلی و مردمی به منطقه اعزام شد.

این تیم پیش از هر اقدامی، جلسه ای 2 ساعتی در محل فرمانداری ورزقان، با حضور شخص فرماندار برگزار نموده و ضمن اطلاع دقیق از وضعیت منطقه، هماهنگی های لازم جهت حضور ستاد مردمی ایرج بسطامی در شهر ورزقان و روستاهای تابعه ی آن را به انجام رسانید.

پس از ارسال محموله های کمک رسانی، چادرهای ستاد امداد در محل «مدرسه شهید رجائی شهر ورزقان» برپا گشته و با مساعدت فرمانداری، «نمازخانه ی مجتمع فنی و حرفه ای ورزقان» به انبار این ستاد اختصاص داده شده و عمیات امداد با حضور در روستاهای صعب العبور آغاز گشت.

 

دومین دوره جشنواره موسیقی ایرج بسطامی

سال 1393-1394 (آرشیو جشنواره دوره دوم)